10 Mart 2012 Cumartesi

Trambolin ne işe yararTrambolin eskiden hayvan derilerinin elastik ipler ve yaylarla bağlanmasıyla insanların üzerinde zıpladığı ve çeşitli akrobatik hareketler yaptığı alettir.
Zamanımızda ise çok çeşitli şekillerde, ebat ve boylarda trambolinler yapılmış ve insanların hizmetine sunulmuştur.
Trambolin en çok ana okul ve kreşlerde tercih edilmektedir. Bundan başka da  özellikle dışarıda spora vakti yada imkanı olmayan aileler tarafından  evlere alınmaya başlanmış pratik bir alettir. Faydaları o kadar çok ki özellikle çocukların enerjisinden şikayet eden ebeveynler için kaçırılmayacak bir alet.  Kurulumu çok basit ve çok kullanışlı. Kiloya veya ebata göre alıyorsunuz. İster siz isterseniz çocuklarınız kullansın.

Faydaları nedir diye sorarsanız;  öncelikle bağışıklı sistemini güçlendiriyor ve hızlı kilo vermeye yol açıyor.  Yaşlanma etkilerini yavaşlatıyor sadece bacakları değil tüm vücudu çalıştırıyor.  Eklemleri ve eklem çevresindeki kas ve tendonlarını  güçlendiriyor. Uyku sorunları olanlara uyumadan 1 saat önce 2 dakika zıplamaları öneriliyor.  Vucudumuzda doğru nefes teknikleri ile oksijen alımını ve dolaşımını hızlandırıyor.  Dolaşım kalp ve akciğer ve ayrıca iç organlar ve sindirimimizi  destekliyor.  Düzenli yapıldığında da dokuların yenilenmesine sebep oluyor.Beyin ve vucut hareketleri dengesini sağlıyor.  En önemli etkilerinden birisi de vucudumuzdaki atıkların daha çabuk atılmasını sağlıyor.  Kabızlık problemi olanlara kesinlikle öneriliyor. Detoksu destekliyor. Bir de özellikle ergenlik çağına yakın kullanımlarda boy uzamasına sebep olduğu da kanıtlanmış.  Bu kadar çok faydası olan trambolinde ise günde 5 dakika zıplamanız bile mucizeler yaratıyor.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder