14 Mart 2012 Çarşamba

Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli

Çocuklarımızın kişilik yapısı ilk 6 senede belirlenir. Yani okul öncesi döneminde çocuk belli bir gelişim sürecini tamamlar. Sosyal,zihinsel ve duygusal gelişimi bu dönemde olacağı için okul seçimimiz çok önemlidir.

 Öncelikle dikkat edeceğimiz şey binanın güvenliği. Çocuklara ikinci bir ev olacak mekanın çocuklara özel olarak yapılması tehlikelere karşı önlemlerin alınmış olması gerekmektedir. Sonrasında bina içerisinde çocukların faydalandığı alanlar çocuklara özel mi inşa edilmiş bu çok önemlidir. Yani  gerek tuvaletlerin,lavaboların gerekse dersliklerin çocuklar için özel olarak hazırlanmış olması gerekir aksi halde istenmeyen sonuçlar doğurabilir (Dumlupınarda Efe adında bir çocuğun üzerine lavabo düşerek ölmesine sebep olmuştu).  Bunun dışında çocukların oturdukları yerlerinde sağlıklı ve güvenli olması gerekir. Mobilyalarda kullanılan malzemelerin zehirsiz ve zararsız olması gerekmektedir.  Sandalyelerin çocukların boyuna ve kilosuna göre imal edilmiş olması da çok önemlidir.  Kampetlerin ve kampet yataklarınında çocukların sağlığı için zararsuız maddelerden imal edilmiş olması gerekmektedir. Aktif oyun köşelerinin de çocukların hareket alanında olduğu için zarar vermeyen maddelerden yapılmış olması montesinde ve kurulumunda eksiklikler olmaması gereklidir. En doğrusu uzman kişilerce kurulumu yapılmış olduğu bilinen okullar seçilmelidir. Okullarda hijyen şartlarının uygunluğu da çok önemlidir. Mutfak ve tuvaletleriden ,  yatılan
Yerlere kadar çocukların oyun alanlarının temizliği de çok önemlidir. Çocuk halılarının özenle seçilmiş olması da çok önemlidir. Çünkü alalade bir halı ile kaplanmış bir okulda çocuklar çok fazla mikroba ve toza maruz kalabilirler. Bunun için en iyisi antibakteriyel ve kolay temizlenen halılar alınmalıdır. Çocukların oyuncaklarının seçimi de çok önemlidir. Zira oyuncakların da kolay temizlenen ve gerek parça gerekse boyaları ile çocuklara zarar vermeyen maddelerden imal edilmesi gerekmektedir. Piyasada 1-2 liraya satılan özellikle çin malı oyuncaklarda her türlü bakteri ve zehirli boyalar bulunmaktadır.

Ana okulu seçiminde bir diğer konu da çalışanların uzman olup olmaması. Öğretmenlerin deneyimli ve iyi bir eğitimden geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca okulda uzman bir pedagog ya da  çocuk psikologunun bulunması gerekmektedir. Ayrıca sınıf mevcutlarının da çok kalabalık olmamasına dikkat edilmelidir. Zira çok kalabalık bir sınıfta çocuk kendini ifade edemez ve yeteneklerini gösteremez ya da arkadaşlık ilişkilerinde  başarılı olamaz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder