15 Mart 2012 Perşembe

3-4 yaş çocuklarıyla kaliteli vakit geçirme

İnatçı 2 yaşdan çıkan çocuklar 3 yaşlarında da inatçılık ve oyuncak paylaşamama devam eder, ancak biraz daha azalmıştır. Yavaş yavaş grup oyunlarına aşina olmaya başlar ve severler. Bir gruba ait olma hissi mutluluk verdiği için (istisnalar olabilir) oyuncak paylaşma ve oyun kurmalar başlar. Bu yaşlarda spora karşı ilgide başlar. Genelde hoplama zıplama yada futbol basketbol şeklinde ilgi alanları belirir. Şakalar yapabilir esprilerinizi anlar ve kendileri de yapar.Taklitleri çok severler en çok kendi hemcinslerinden olan büyükleri taklit ederler.


Bu yaş çocukların en büyük zevki hamurla oynamaktır. Hamurla oynamak yaratıcılığını geliştirdiği gibi küçük kaslarını da geliştirir. Renkleri öğrenmesinde de  çok faydası vardır.Hamurla oynamak bir yerde çocuğun kendini ifade etme biçimidir.


Diğer çok sevdikleri şey yapboz ya da tengramlarla oynamaktır. Çocuğun ilgi alanı ve karakteristik yapısına göre kendi seçeceği puzzle ve tengramları beraber yapmak çocukların zihin gelişimi ve görsel zekalarının artması için çok faydalıdır. Çocuk tengram ile hayalgücünü ortaya koyacak sizin bile aklınıza gelmeyen modellerle sizi şaşırtabilecektir. Aynı şekilde sizinle yapacağı puzzle ile size kendini de tanıtma ve ispat etme duygusu ortadan kalkacaktır.

Çocuklar bu yaşlarda evcilik ve tiyatroya da ilgi duyarlar.Öncelikle rol model olarak en yakınlarından hemcinslerini alırlar. Sonrasında ise beğendiği davranışları olan herhangi biriside onlar için model olabilir. Onlar gibi giyinmek , onlar gibi konuşmak ve hatta onların yaptığı esprileri yapmak çocukları çok mutlu edecektir. Bunun için tiyatro izlemeyi ve tiyatroda kısa rollerle oynamayı severler. Kendi kurdukları oyunlarda kendi hayal gücü ile karşılarındakilere sen şunu oyna ben bunu şeklinde rol dağıtımı bile yapabilirler. Evcilik oyunlarında da aileyi kendi algıladıkları şekilde yaşar ve yaşatırlar. Hatta bu evcilik oyunları ile çocuklarınızın sizi nasıl tanıdığının analizini yapabilir ve bu şekilde yaptığınız hata ve doğruları görebilirsiniz.

3-4 yaş çocukları parklarda artık rahatlıkla oynayabilirler tabi kontrol sizde olmak koşulu ile. Orada yeni arkadaşlar edinecek çeşitli aletleri beraber kullanmanın tadına varacaklardır. Rahatlıkla kaydıraktan kayabilir ve tahterevallide oynayabilirler.Özel olarak önü kapalı salıncaklarda sallanmaları daha iyi olur zira sallanırken dalıp ellerini bırakabilirler.Çünkü bu bu yaş çocuklarının  ilgileri çok çabuk dağılabilir.

Müzik aletlerine başlamak içinde en ideal yaş 3-4 yaşlarıdır.  Davul ve darbuka gibi vurmalı çalgıları çalarak müzik kulaklarını geliştirebilirler. Çok rahatlıkla tempo tutarken öğrendikleri şarkılarını söyleyebilirler. İstediği bir müzik aletini çalması için yönlendirip varsa bu yeteneği geliştirilebilir. Beraber karaoke yaparak ta hem siz hem o çok eğlenebilirsiniz.

Artık maddelerden ve elişi kağıtlarından onların hayal gücü doğrultusunda faaliyetler yapmak ta bu yaş çocuklarını çok eğlendirir. Beraber  saat yaparak hem eğlenebilir hem de çocuğunuzun saati daha kolay öğrenmesine sebep olabilirsiniz. Makas kullanmasında onu yüreklendirerek el kaslarının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Lego ve küpler ile yapacağınız yeni şekiller ile hem renk hem şekil hem de boyut kavramını öğrenecekler ve ayrıca sizinle bir şeyler başarmış olmanın zevkini yaşayacaklardır.

3-4 yaş çocukları çok zor ama idare edebilir ve gerekli sabrı gösterebilirseniz bir o kadar kolaydır. Yapmanız gereken şey iyi bir model olmak ve onun yeni yeni başlayan öğrenmek amaçlı sorduğu soruları sabır ve dürüstlükle cevap vermek ve onunla kaliteli vakit geçirmektir. Çünkü bu yaşlarda sorunsuz bir iletişim kurulabilirse ileride de az sorunlu bir ergenlik öncesi ve ergenlik yaşanılacağı uzmanlarca kanıtlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder